Máme deti
  • Poradenstvo a rodičovský koučing
  • Problémy rodičov
  • Najčastejšie otázky
  • O mne
  • Blog
  • Poradenstvo a rodičovský koučing
  • Problémy rodičov
  • Najčastejšie otázky
  • O mne
  • Blog

Štyri tipy ako na internet, aby neovládol naše deti

26/7/2018

0 Comments

 
Vieme, že média, internet, tablety, mobily znamenajú nepretržité informácie a sú súčasťou dnešného sveta. Môžeme sa im brániť, obmedzovať ich, ale nevyhneme sa im úplne. Ani deti. Môžeme sa dočítať, ako zle vplývajú na naše deti a aké negatíva to má na ich vývoj, psychiku a vzťahy.
Často sa stane, že z bežného niekoľkominútového detského pozernia tabletu sa stane niekoľkohodinová každodenná záležitosť. Čo s tým? Zrušiť, zakázať tablet úplne? Nemusíte ich úplne zrušiť, ale skúste sa na ne pozrieť ako na súperov, ktorý berú čas vám aj vašim deťom. Berú si vašu pozornosť, pozornosť detí, ktoré potom majú problém preorientovať sa na vlastných rodičov a komunikáciu s nimi. Prečo? Pretože ich myseľ je zaprataná reklamami, hudbou, videami a počítačovými hrami.

Aby sme nehovorili o médiách, internete len ako o najväčšom zle v našich rodinách, musíme spomenúť, že správne a rozumné pracovanie,  sledovanie médií môže byť prínosné pre deti. Keď sa totiž múdro kontrolujú, deti sa naučia nové veci a nakoniec ich aj naučia kontrolovať svoj voľný čas. Problémom je, že je ťažké nájsť a odkontrolovať rozumné a bezmyšlienkovité vnímanie, nasávanie všetkého, čo nám príde k nám domov prostredníctvom internetu alebo televízora. Nemá byť cestou úplný zákaz internetu a televízora, ale jeho správne a prínosné využívanie.

                   Ako teda na televízor, internet a počítačové hry? Ako si z nich spraviť sluhov a nie pánov ?                        1. Kontrolujte k akým filmom, programom, hrám a internetovým stránkam majú deti prístup.
Stanovte si, čo chcete, aby deti pozerali a čo aj naozaj budú pozerať. Aké programy, aké hry budú deti hrávať. Rozhodnite sa, čo vás rozveselí, pričom si oddýchnete ako rodina. A najmä, pri akých filmoch, hrách nebudú vaše deti zbytočne zahltené agresivitou, strachom alebo nepochopením situácií.

     2. Sledujte a kontrolujte čas, ktorý dieťa strávi pri internete.
Porozmýšľajte a spolu s deťmi sa rozhodnite, či čas, ktorý ste vy ako rodina alebo vaše deti strávili pri počítači či tabletom, ste nemohli stráviť inak. Takýmto spôsobom vediete deti k vedomiu rozhodovať sa, prijímať čo je dobré, odmietať zlé, prijímať inšpiráciu a odmietať konzum. Naučíte tak deti, že čas je krátky, aby ho strávili len bezduchým prijímaním nedôležitých informácií.

     3. Majte doma len jeden televízor, ľahšie ustriehnete kto koľko pozerá a čo sa pozerá.
Ak sa deti hádajú pri tablete či televízore, počítači, upozornite ich maximálne dvakrát a potom televízor vypnite, tablet zoberte… Pravidlo, že deti pozerajú bez hádok alebo vôbec vám uľahčí predchádzať nezhodám. Nedovoľte, aby sa deti hádali kvôli tabletu alebo televízoru. 

     4. 
Vždy, keď máte pocit, že vaše deti pozerajú veľa alebo sa hrajú dlho, vtedy stačilo.
Verte svojim pochybnostiam o dĺžke času a vnútornému zhodnoteniu. Ak sa v tom strácate a neviete, kedy a koľko času strávili deti na tabletoch, stanovte si pravidlá. Napríklad každý deň 20min. Ak si čas minú, nedajte im ho navyše. Očakávajte, že budú zo začiatku protestovať a skúšať, aby ste im čas natiahli aspoň o pár minút. Nenechajte sa obmäkčiť a trvajte na dohode. Buďte pevný a vytrvalý vo svojom rozhodnutí. Naučíte svoje deti disciplíne, naučíte ich, že dohoda platí a vaše slovo je pevné a nemenné a napokon vám táto zdanlivo ťažšia cesta prinesie pokoj.

Prečo by sme mali dohliadať na množstvo času stráveného nad tabletom, televízorom najmä u malých detí?
Média, televízor, tablet ponúkajú inú realitu akou je tá, v ktorej žijeme. U detí, najmä tých malých platí, že to, čo vidia je pre nich realita. Uveria tomu, čo vidia, uveria tomu, čo je pre nich presvedčivé.
Čo vidia a v čo veria vďaka internetu a televízií? Vidia vtipných hrdinov, vyriešené problémy bez námahy, umelú dokonalosť, falošné šťastie či vulgarizmy. Zamyslime sa, aká je umelecká hodnota programu? Je to nezmyselná zábava alebo umenie, ktoré vytvára radosť, inšpiráciu? Akých hrdinov, “celebrity” sú nám a deťom predstavované? Čo dosiahli? Za čo si zaslúžia takúto pozornosť? Načo sú nám reklamy? Čo sa v nich sľubuje? Ľahko vyriešiť problém, vlastné pohodlie, spoločenské prijatie, potešenie a nekonečné užívanie…

Čo chceme, aby naše deti videli? Aký obraz o svete, vzťahoch, komunikácií to v nich vytvára?
Okrem iného dopad prílišného užívania internetových zariadení spôsobí, že deti vo všetkom budú hľadať adrenalín, súťaživosť, rýchlu zábavu a pocit, že ich niekto musí zabávať. Prestanú vnímať voľný čas ako možnosť na čítanie, kreslenie, hranie sa, rozmýšľanie sa, zdravé nudenie sa… Budú očakávať, že niekto / niečo ich “prázdny čas” vyplní.

Ak sa vám rodičom podarí odkontrolovať koľko, kedy a čo sa pozerá a hrá na mobiloch, tabletoch, naučíte svoje deti veľa. Naučíte ich správne využívať čas, komunikovať s rovesníkmi aj s vami. Naučíte ich sebadisciplíne, rozvíjaniu vlastných koníčkov a zručností. Deti budú v konečnom dôsledku spokojnejšie a aj pokojnejšie, pretože nebudú rušené televízorom, nepretržitou hudbou, tlakom informácií a falošnými predstavami o svete, vzťahoch a morálke. A to najdôležitejšie - deťom nezoberiete možnosť premýšľať, tvoriť, uvažovať a rozvíjať sa.
Prajem Vám, aby ste spolu s deťmi dokázali správne využívať čas, oddych a nájsť balans medzi svetom inernetovým a tým ľudským.

​
0 Comments



Leave a Reply.

    Katarína Winterová

    Som doktorka pedagogiky,  kouč a mediátor,  najmä matka troch detí. Mojou prácou sú deti a mojou snahou je pomôcť Vám priniesť odpovede na otázky výchovy novým pohľadom a nájsť naplnenie z rodičovstva.

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.