Máme deti
  • Poradenstvo a rodičovský koučing
  • Problémy rodičov
  • Najčastejšie otázky
  • O mne
  • Blog
  • Poradenstvo a rodičovský koučing
  • Problémy rodičov
  • Najčastejšie otázky
  • O mne
  • Blog

Porucha pozornosti s hyperaktivitou - Attention Deficit Hyperactivity Disorder

20/10/2013

0 Comments

 
Picture
Zdá sa, že v dnešnej dobe sme zaznamenali zvýšenú frekvenciu používania staronového pojmu hyperaktivita. Toto slovíčko je skloňované a spomínané oveľa častejšie ako v minulosti. Ako to teda je? Stúpol výskyt hyperaktívnych detí? Alebo sa z tejto poruchy vyvinulo len pomenovanie pre prirodzene neposedné a zvedavé deti? 

V tomto článku sa venujem práve hyperaktivite - poruche pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Stručne a jasne vysvetlím pojem ADHD, jeho prejavy, kto ju môže diagnostikovať a čo ovplyvňuje jej vznik. 

ADHD - je vývinová porucha, ktorej symptómy sa objavia do siedmeho roku dieťaťa. Medzi základné symptómy patrí:nedostatočná schopnosť sústrediť sa, hyperaktivita a impulzivita, nadmerná aktivita -  prejavuje sa mimovoľným pohybom rúk a nôh, neustála komunikácia, silný verbálny prejav, neschopnosť oddychovať. Neschopnosť  ovládať svoje reakcie na podnety a udalosti, ktoré sa netýkajú činnosti, ktorú práve dieťa vykonáva.

Táto porucha má biologické predispozície a spolu s ďalšími faktormi spôsobia poškodenie určitých dráh a centier v nervovej sústave. 

Medzi najčastejšie faktory, ktoré pôsobia na vznik ADHD patria:

  • tzv. organické príčiny - ľahké poškodenie mozgu počas vnútromaternicového vývinu (napr. následok infekcie, poranenie počas pôrodu, nedostatočné okysličenie mozgu). 
  • genetické faktory - 20 až 30% rodičov detí s ADHD trpí touto chorobou. 
  • toxický vplyv látok - deti fajčiarok, konzumentky alkoholu rodia viac detí s ADHD. 
  • sociálne faktory - trauma v rodine, dysfunkčná výchova v rodine…


Ako a kto diagnostikuje ADHD? Túto poruchu pozornosti s hyperaktivitou diagnostikuje detský neurológ v spolupráci s psychológom, špeciálnym pedagógom. Liečba je zameraná na zmiernenie prejavov ADHD a bráni vzniku ďalších porúch v správaní, či učení, zlepšuje adaptáciu v škole… Používa sa famakoterapia, psychoterapia. 

U detí, ktoré trpia ADHD sa vyskkytujú prvé prejavy aktivity už v dojčenskom období. Najvýraznejšie prejavy sú však v školskom období, kde je potrebný špeciálno-pedagogický prístup.

Ako sa teda prejavuje ADHD v rôznych detských obdobiach?
U detí s ADHD boli vypozorované výrazne prejavy aktivity už počas prenatálneho obdobia.

V dojčenskom období sa deti s ADHD prejavujú nespokojnosťou, plačlivosťou, krátkodobým spánkom, alebo aj obráteným biorytmom spania a bdenia.

V období batolenia a mladšieho školského veku vykazujú tieto deti vyššiu pohybovú aktivitu ako ich rovesníci bez ADHD. Častejšie u nich dochádza k zraneniam, sú menej obratní, ťažšie sa učia napríklad kolobežkovať, korčuľovať, bicyklovať. Ich “nešikovnosť” ich môže dráždiť a následným prejavom je afektívny záchvat, ktorý tak môže byť vyvolaný aj najmenším podnetom. U týchto detí môže byť prítomný oneskorený vývin reči.

V školskom období sa ADHD prejaví najvýraznejšie. Na dieťa sú kladené požiadavky, ktoré sú pre neho skoro nesplniteľné, pričom nevyhnutnosťou sa stáva individuálny špeciálno-pedagogický prístup. V oblasti vzdelávania sa prejavuje neschopnosť skoncentrovať sa na činnosť, neschopnosť zapamätať si a s tým súvisia prejavy porúch učenia, poruchy reči, emočné poruchy, poruchy motoriky alebo správania. Tieto deti často nemajú prehľad vo svojich veciach, stále niečo hľadajú a strácajú. Rodičia trávia veľa času so svojimi deťmi nad domácimi úlohami a učením sa, ale výsledky sa nedostavujú. Deti bývajú podráždené aj z najmenších podnetov, ktoré ich rušia. Prejavujú sa problémy pri zaspávaní.

Nie každá výrazná aktivita u detí v rannom období života automaticky znamená ADHD. Je prirodzené, že aktivita dieťaťa približne do jeho tretieho veku narastá. Po tomto období sa zastabilizuje. 

Rada by som v krátkosti upriamila pozornosť na prejavy poruchy pozornosti bez hyperaktivity - ADD. Do tejto skupiny patria poväčšinou dievčatá. Deti s ADD sú akoby v tieni detí s ADHD, pretože nepútajú natoľko pozornosť. Čo je to teda ADD? Je to porucha pozornosti bez hyperaktivity a impulzivity a jej prejavy:
  • oneskorený vývin reči
  • porucha výslovnosti, problémy s artikuláciou
  • pohybová neobratnosť, problémy v hrubej a jemnej motorike, slabá koordinácia pohybov
  • porucha priestorovej a časovej orientácie, poruch pravo-ľavej orientácie.

Verím, že článok o “hyperaktive” ADHD priblížil a ozrejmil túto poruchu. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa môže trpieť ADHD, nečakajte a skontaktujte sa s odborníkmi, skontaktujte sa s triednou učiteľkou. Správna a otvorená spolupráca rodič - učiteľ/odborník - dokáže aj veľký problém zmenšiť či vyriešiť. 




0 Comments



Leave a Reply.

    Katarína Winterová

    Som doktorka pedagogiky,  kouč a mediátor,  najmä matka troch detí. Mojou prácou sú deti a mojou snahou je pomôcť Vám priniesť odpovede na otázky výchovy novým pohľadom a nájsť naplnenie z rodičovstva.

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.